Virulased särasid “Tuljaku” võistulaulmisel

Eesti Segakooride Liidu korraldatud “Tuljaku” 20. võistulaulmisel Tartus Miina Härma gümnaasiumis tunnistati parimaks dirigendiks Elo Üleoja ja auhinna pälvis Läsna-Loobu segakoor.

Elo Üleoja juhatusel laulis konkursil Rakvere kammerkoor Solare. Võisteldi A-kategoorias, kus tuli rinda pista kuue väga tugeva kooriga. “Esikolmikusse me küll ei tulnud, aga olime selles kategoorias ka ainuke nii-öelda provintsikoor suurte linnade kooride seas, kus on palju noori hääli. Oleme Elole paras väljakutse,” rääkis Solare laulja Jane Rätsep.

Elo Üleoja sõnul läks Solare, teades teiste A-kategooria kooride tugevust, mõõtu võtma eelkõige iseendaga, ning võitis. “Mõnikord ikka kriibib pärast miski, aga seekord tegime parimal moel, mida suutsime. Oli muusikaliselt tugev etteaste. Selliseid võimsaid hetki muusikas, nagu tekkis vanaslaavikeelset meieisapalvet lauldes, on väga harva – kus koori kogu energia liigub ühtse võnkega, tekib võimas voog,” rääkis dirigent. “Muusika läks publikule korda, oli hea tunne, et meid võetakse tõsiselt,” ütles Elo Üleoja.

Žürii tegi ebatraditsioonilise otsuse, hinnates parimaks dirigendi, kelle koor esikolmikusse ei mahtunud. “See oli üllatav ja ootamatu. Olen tänulik, et märgati,” lausus Elo Üleoja.

Žüriisse kuulunud dirigent Kuno Areng ütles, et on koore, kes laulavad noote, aga Elo Üleoja suudab panna muusikaliselt kuulama. “Hindasime just koorijuhi tööd. See, mida teeb Elo oma kooridega, on fantastika!” kiitis Areng.

C-kategoorias kuulus teine koht Läsna-Loobu segakoorile, mille dirigent on Anneli Mäeots. Läsna-Loobu segakoori pärjati oma kategoorias ka parima kohustusliku teose esitus eest.

“Kui öeldi, et saime teise koha, jäi päris hing kinni. Koor oli väga tubli! Võtan kõigi lauljate ees mütsi maha,” ütles dirigent Anneli Mäeots.

C-kategoorias võistles 12 koori ja Läsna-Loobu 16-liikmeline segakoor oli nende hulgas kõige väiksem. “Osalesid suured koorid Tartust ja Tallinnast, tase oli väga kõrge. Meie kategoorias esikoha saanud Kolga-Kuusalu kammerkoor võinuks täiesti võistelda ka A-kategoorias. Tore, et saame nii kuulsa koori järel teised olla,” rääkis Mäeots.

Kohustuslikuks teoseks oli C-kategoorias 2–4 minutit Veljo Tormise muusikat. Võidu tõi tsükkel “Neli tuntud laulu”, millest esitati kolm: “Meie elu”, “Vaikne kena kohakene” ja “Teele, teele, kurekesed”. “Tormise seaded on vimkaga,” märkis Mäeots.

Koori esinemine pälvis sooja vastuvõtu. “Olin väga liigutatud, et žürii plaksutas ka,” lausus Mäeots. Häid sõnu nii kava valiku kui ka viimistletud esituse kohta kuuldi pärast paljudelt. “Nägime mõnusalt vaeva selle kavaga,” märkis dirigent ja kiitis lauljaid, kes isegi Tallinnast jõuavad korra nädalas kodukülla kooriproovi. “Kuna meid on nii vähe, on igaühe vastutus suur ja keegi naljalt ei puudu. Sellist tulemust ei saavutaks, kui lauljad asja väga tõsiselt ei võtaks,” kõneles Anneli Mäeots.

Kuno Arengu hinnangul paistis Läsna-Loobu segakoor silma musikaalsusega. “Ma annaks andeks mõne tehnilise vääratuse, kui koor võtab lauluga käest kinni ja poeb hinge,” sõnas Areng.

Eriauhinna pälvis Ants Üleoja ­Oonurme segakoori arendamise eest. “Ants Üleoja on tehniliselt võtnud koorist, mis võtta saab,” kommenteeris Kuno Areng.

Võistulaulmisel osales 34 koori.

Virumaa Teataja

© Solare 2021 | Development and design: CasperDisain