Solare laulis armastuse plaadile

Kammerkoori Solare plaat “Looda ja armasta” annab 13 looga sissevaate koori loomusesse – äratab lauldes südant, jalutab sügismaastikel ja laseb inglil kaasa laulda.

Solare koorivanem Hannes Veski ning lauljad Külli Vilepill ja Jaanus Nurmoja kinnitavad, et 13 on hea arv.

Plaadile on valitud läbilõige koori viimase kolme aasta lauludest. Põhirõhk on eesti muusikal: Tormis, Saar, Pärt, Tobias, Kreek, Oja ja Nurmoja. Välismaist esindab kolm vaimulikku lugu Bartholdylt, Tšaikovskilt ja Kedrovilt.

“Oleksime võinud teha ka mingis stiilis plaadi, folkloori- või vaimulike lugude oma, aga tegime valiku, kus on erinevat muusikat,” ütles Hannes Veski.

Tänapäevast muusikat esindab plaadil selle nimilugu – Jaanus Nurmoja ja Neeme Plutuse “Looda ja armasta”. Plaadi nime panekul käis kooril peast läbi mitu varianti, aga “Looda ja armasta” sidus koorivanema sõnul teemat kõige paremini.

“Esimest korda üldse mingi minu lugu kõrvetatakse ametliku CD peale … Usun, et Neeme on ka õnnelik. Kui meenutada loo traagilise elemendiga saamislugu, siis seda rõõmustavam, et see on siin plaadi peal,” nentis Jaanus Nurmoja, viidates Neeme Plutuse ootamatule lahkumisele.

“Eelmisel kevadel tundsime, et Solare on nii heas ja tublis konditsioonis, et oleks plaadi jaoks paras aeg,” sõnas Hannes Veski. Mõtte selgeks mõtlemisega läks aega, sest kimbutas kõhklus, kas koorilaulu elava esituse siin-ja-praegu võlu ja ehedust suudetakse tuua ka plaadile. “Sai võitu mõte, et püüame seda hetke jäädvustada,” lausus koorivanem.

Jaanus Nurmoja sõnul pakkus plaat lauljatele üllatusi. “Töö käigus sisetunne ütles, et mõni koht polnud see, mis peaks olema, aga tulemus oli oodatust parem. Selliseid paradokse esines,” märkis ta. “Oleme ju kooris lauljana olnud ega teagi, kuidas publikule kostame. Minul on väga huvitav seda kuulda,” sõnas Külli Vilepill.

“Minule suuri üllatusi ei olnud, mis ma kuulsin, oli oodatud,” ütles Solare dirigent Elo Üle­oja. Ta selgitas, et koorilaulja enda enesetunne on suhteliselt subjektiivne ning see ei pruugi kokku minna tegeliku resultaadiga.

Üleoja sõnul on plaat koori jaoks väike aruanne, ühe perioodi kokkuvõte. “Mõne asjaga võib rohkem, mõnega vähem rahul olla. Kunagi ei saa lõpuni rahul olla, arenguruumi on alati igas suunas, aga näha on koori hetkeseis,” arvas dirigent ja möönis, et kokkuvõttes oli Solare igati tubli ja tema dirigendina on rahul.

“Laulsime neid laule, mis hetkel on aktiivsemalt töös, sest lindistamine pole lihtne protsess, see nõuab väga täpset ja puhast laulmist, samuti väga viimistletud repertuaari. Nii et päris kõiki asju, mida süda soovis, ei saanud plaadile panna, tuli teha arukaid otsuseid,” mainis Üleoja.

“Kuulaja peaks olema rahul,” nentis Nurmoja. “Me ise oleme samamoodi rahul, et meil on plaat olemas sellisel kujul,” tähendas Veski.

Koorilauljate suur kiitus kuulub Solare dirigentidele Elo Üleojale ja Keio Soomeltile. “Nad suudavad koori oma ideede ja energiaga sütitada. Esinemistel on öeldud, et meie koor on väga meie dirigentide nägu. Seda on rõõm kuulda,” kinnitas Hannes Veski.

Elo Üleoja sõnul polegi teisiti võimalik – koorid ongi oma dirigentide nägu. “Dirigendid töötavad kooriga, saavad koorilt oma impulsside ja muusikategemisega vastupeegelduse. Võime sellega rahul olla või mitte. Kui lauljad on rahul, on ka dirigent rahul, see annab mõlemale poolele soovi ja võimaluse koos edasi töötada ja kvaliteeti tõsta.”

Külli Vilepill meenutas, et kui ta aastal 2008 Solaresse tuli, oli tal esimesest proovist peale hea olla. “Tõeliselt toredad inimesed ja tore ajaviitmise moodus,” sõnas naine, kel koorilaulupisik eluaeg sees olnud. “Kui varasemat koorilauljakogemust võrdlen Solare omaga, siis see, kuidas Elo meiega tööd teeb, on nii eriline ja teistmoodi, et temasugune paneks vist karud ka laulma, ta on nii superdirigent, suudab laulmise lusti tekitada ja õpetada. Tunnen, et olen Solares edasi arenenud.”

“Kui millegagi pühendunult tegeled, siis rõõm lihtsalt tekib. Kui ümber on inimesed, kellega eesmärgid ja mõttelaad klapivad, siis lihtsalt tekib selline hea energia,” ütles Hannes Veski, kes on Solares laulnud 15 aastat. “Selle ajaga on Solare nägu üksjagu muutunud, on muutunud lauljad, dirigendid ja repertuaar, aga see areng ajas ongi just huvitav. Kõik on läinud järjest ilusamaks ja huvitavamaks.”

“Solare on kõigist kooridest, kus olen laulnud, proovides kõige distsiplineeritum,” nimetas Solarega aastal 2009 ühinenud Jaanus Nurmoja. “Proovis tehakse tööd,” lisas Külli Vilepill.

Elo Üleoja märkis, et tõsisesse töösse kuuluvadki lõõgastushetked. “Hea huumor tervendab proovi, hea nali on alati teretulnud.” Solarel on ka “just for fun üritusi”, aga neid võetakse rohkem kui preemiat hea töö eest.

Suvepuhkusele läinud Solaret ootab ees töine sügis. Hilissügisel peab koor kontserdiga 35. sünnipäeva, plaanib osaleda Mart Saare juubelikontserdil ning minna rahvusvahelisele konkursile Praha Cantat.

Et lauluhuvilistest koosneval kooril tuleb tihtipeale võistelda kollektiividega, kus osaleb professionaalseid muusikainimesi, innustab see lauljaid tõsiselt harjutama.

“Me ei käi lihtsalt lõbu pärast koos, me võtame asja tõsiselt,” rõhutas Nurmoja. Kuna 40 liikmega paiknetakse kammerkoori ja segakoori piiril, on lavale laulma pääsemiseks väike koorisisene konkurents. “See on positiivne konkurentsimoment,” kinnitas koorivanem Veski.

Plaadi “Looda ja armasta” ümbrisel säravad tikitud lilled ja linnud. “Me koorina küll otse tikkimistööga ei tegele, aga kooriliikmetel on väga palju varjatud andeid, nii et saaksime selle tikkimisega hakkama ka,” muigas Hannes Veski.

“Tore, et plaat on olemas. See on väärtuslik igas mõttes – meil endal tore kuulata, tore sõpradele kinkida ning kindlasti on see ka ajalooline dokument, mis koorist jälje jätab. Plaat on väga oluline asi,” ütles Elo Üleoja.

Jaanus Nurmoja sõnul on plaadist koori tulevikule mõeldes ka praktiline kasu: konkurssidel osalemiseks on vaja tihtipeale saata koori audiosalvestis. Solaret hakkab esindama “Looda ja armasta”.

Virumaa Teataja

© Solare 2021 | Development and design: CasperDisain