SO-LA-RE laulab kirikud kajama

Kammerkoor Solare ja kooristuudio SO-LA-RE on jõulukuisel laululaineharjal: äsja saabusid lapsed Poolast advendi- ja jõululaulude festivalilt, kohe-kohe on tulekul kontserdid.

Krakowi viies advendi- ja jõululaulude festival oli kooristuudio SO-LA-RE laululastele esimene festival ja esimene välisesinemine. Kuna oli võimalus valida, kas võisteldakse või esinetakse, otsustasid dirigendid Elo Üleoja ja Keio Soomelt, et minnakse laulma, mitte konkureerima.

“Meil komplekteerus koosseis, kes Krakowisse sõitis, erinevatest vanuserühmadest: oli mudilaskoori lapsi, samas olid noortekoori lauljad, nende seas isegi bariton. Oleks olnud raske määratleda kooriliiki, millises kategoorias võistelda. Otsustasime pigem minna toredat kogemust saama,” selgitas Elo Üle­oja.

Festivalil laulsid Poola, Läti, Leedu koorid ning üks Rootsi ja üks Lõuna-Aafrika koor. Eestist oli lisaks SO-LA-REle kaks koori. Keio Soomelt märkis, et SO-LA-RE moodustas üllatuslikult festivalile raami. “Olime avakontserdi esimesed ja galakontserdi viimased esinejad. Eks see natuke juhus oli, sest galakontserdil esineti selles järjekorras, nagu koorid bukletis kirjas olid,” täpsustas ta.

Elo Üleoja sõnul oli festival väga hästi korraldatud ning SO-LA-RE sai võimaluse esineda kolmes katedraalis ja ka maa all soolakaevanduses. “Katedraalid on tohutu suured. Nende kõrval tundub kodulinna kirik pisike. Esinemised Maria katedraalis ja Katariina kirikus andsid lastele tohutu kogemuse,” rääkis dirigent.

Kirikud olid rahvast täis, aga lapsed laulsid hästi ja olid lavaliselt vabad, kiitis Üleoja lauljaid. “Meie lapsed ei ehmatanud ära selle suure ruumi peale, ei olnud ärakukkumist ega pabina tõttu näost valgeks minemist, nad olid rõõmsad ja tublid. Oma kategoorias võitnud Maire Eliste stuudio lastekoori Mariel dirigent Maret Alango tuli ütlema, millise paueriga me laulame.”

Dirigendi sõnul aitas heale laulmisele kaasa võistluspinge puudumine. “Küllap olime ise ka koori ees vabamad, see peegeldus kohe lastes ja tuligi selline loomulik särav laulmine,” ütles ta.

Kooril oli esinemiseks aega 20 minutit. “Olime valmistanud ette mitmekesise tervikprogrammi. Lisaks laulmisele kasutasime pilli õppivaid noori – viiuldajad ja üks flöödimängija mängisid saadetes või vahekohtades,” rääkis Keio Soomelt. Koori klaverisaatja oli Piret Villem.

“Oli hästi rikastav reis. Nelja päeva jooksul bussis oli tore näha, kui vahvad, nutikad ja andekad on lapsed ja kuidas reis neid liitis,” kiitis Elo Üleoja. Ta märkis, et laululapsed on pärast esimest välismaist kontserdireisi teist nägu. “Näed kohe, kui hästi on see neile mõjunud,” oli dirigent rahul.

Esinemisrõõmule lisaks saadi mitmelt poolt head tagasisidet. “Žürii koosseisu kuulunud Thea Paluoja kuulis meid küll ainult galakontserdil, aga tuli küsima, miks me ei võistelnud, et oleme nii hea kõlaga koor.

Koori head pehmet kõla ja head energiat kiitsid paljud. Žürii esimees ütles, et väga suure rõõmu ja naudinguga laulate. Oli tore kuulda, et oleme konkureerimisvõimelised, ehkki meie valik oli teine. Oli tore käia festivalil nii, et ei peaks end teistega mõõtma. Olime ise väga rahul,” kõneles Üleoja.

Kodumail tagasi, annab kooristuudio SO-LA-RE koos kammerkooriga Solare 21. detsembril kaks ühist jõulukontserti: ühe Jõgeva kultuurikeskuses ja teise Rakvere Kolm­ainu kirikus. “Tähelepanuväärne on, et kammerkooril Solare on jõulukontserdil esiettekanne – Pärt Uusbergi teos “Taevas kõliseb rohekaid tähti” Viivi Luige tekstile. Pärt Uusberg on lubanud tulla Rakvere kontserdile,” ütles Elo Üleoja.

Valminud laul on eriline selle poolest, et on kirjutatud Solare tellimusel. “Kui Solare kaks aastat tagasi pälvis aasta koori tiitli, oli preemiaks võimalus tellida ühelt eesti heliloojalt teos enda koorile. Otsustasime, et see võiks olla Pärt Uusberg. Ja see ongi see laul,” selgitas Üle­oja. Koor heliloojale mingeid soove, viiteid ega tähtaega ei andnud. “Usaldasime heliloojat,” rõhutas dirigent.

“Kui Pärt Uusberg varem kirjutas palju vaimulikku muusikat, siis viimasel ajal on ta hakanud kirjutama just eesti luuletajate tekstidele. Väga ilus laul on, aga piisavalt keerukas, mitte nii lihtsasti lauldav kui kolm tema loodud laulupeolaulu. Ta katsetab siin huvitavate ja põnevate harmooniatega. Päris karmid kooskõlad on, samas on palju hästi ilusat. Selle lauluga on olnud meil üsna palju tööd. Pärt Uusberg teab, missugune koor on Solare, ja tegi meile just niisuguse laulu,” rääkis Elo Üleoja.

SO-LA-RE lapsed ja noored esitavad jõulukontsertidel oma Krakowi-programmi. Kammerkoor Solare toob kuulajate ette ka laule, mida on kavas esitada veebruaris “Tuljaku” võistulaulmisel. Üks neist on Cyrillus Kreegi “Õnnis on inimene”. “Mul oli plaan laulda kooriga Cyrillus Kreegi vaimulikku muusikat. Juhtus, et see laul oli võistulaulmise A-kategooriasse pandud üheks kohustuslikuks lauluks. Meil ei ole selles kategoorias võisteldes mingeid ambitsioone, vaid lihtsalt mulle meeldis see kohustuslikest lauludest kõige rohkem,” selgitas Elo Üleoja.

Keio Soomelt lisas, et tegemist on kammerkoori Solare ja laulustuudio SO-LA-RE teise ühise jõulukontserdiga. “Nagu mullu, anname ühe kontserdi Rakveres ja teise väljaspool. Seekord sõidame Jõgevale. Ühest küljest on lauljatel tore kodulinnast väljas käia, teisest küljest saame natuke laiemalt oma mainet kasvatada,” rääkis Soomelt.

Virumaa Teataja

© Solare 2021 | Development and design: CasperDisain