Pärdi Pidunädalad pakuvad kontserte, filme ja uitamisi helilooja radadel

Rakveres 6. – 13. septembrini toimuvad Pärdi Pidunädalad täidavad linna Arvo Pärdi loominguga, talle pühendatud teostega ning filmidega, kus kasutatud maestro muusikat.

Pidunädalad juhatab sisse pühapäeval, 6. septembril kell 18 Rakvere gümnaasiumis kõlav Virumaa Kammerorkestri kontsert “Arvo Pärt 80”, millega astutakse üles ka 8. septembril Tallinnas Mustpeade Majas. Kavas on Arvo Pärdi teoseid, kõlab ka A. Marguste, J. S. Bachi, R. Vaughan Williamsi looming. Solistid on Darja Roditšenko, Kaarel Peäske, Robert Traksmann ja Katariina Maria Kits.

Esmaspäeval, 7. septembril kell 19 algab Art Café hoovimajas filmiõhtu, linastub tšiillase Pablo Larraini “Klubi”. Tänavu Berlinalel linastunud ning Hõbekaru pälvinud “Klubis” muugib Larrain katoliku kiriku preestrite patuse varjuelu teemat, tehes seda kord humoorika empaatia, kord graafilise aususega.

Filmile annab ärevust tekitava algusnoodi pikk lõik “Fratresest”, mis kordub filmi arenedes veel kolmes versioonis. Pärdi heliloomingut kasutatakse ka filmi valulistes kulminatsiooniepisoodides, kus peaaegu tervikliku esitusena kõlab teos “Cantus Benjamin Britteni mälestuseks”.

Rakvere rahvamajas näha tantsuetendust “Ikoonid. Pärt”, mille lavastaja-koreograaf on Dmitri Harchenko, tantsivad Endro Roosimäe ja Dmitri Harchenko.

Kavas on Arvo Pärdi klaveriteosed “Aliinale”, sonatiin nr 1, “Variatsioonid Ariinuška tervekssaamise puhul”, “Ukuaru valss”, “Für Anna Maria”, “Diagrammid”, sonatiin nr 2, partiita.

Kolmapäeval, 9. septembril kell 19 kõlab Rakvere Teatrikohvikus kontsert “Navigaator Pirxi tagasitulek”.

Kontsert on loogiline jätk 2011. aastal ilmunud kogumikplaadile “Külmkõlad – 9 heliloomingulist pühendumust helilooja Arvo Pärdile”.

Kontserdil esitatava loomingu muusikaline visioon toetub 1979. aastal linastunud filmile “Navigaator Prix”. Lavale astuvad Robert Jürjendal, Kaido Kirikmäe ja Jaune Kimmel, ansambel Nevesis ja funk’i-elektroonika kooslus Kali Briis Band.

Neljapäeval, 10. septembril kell 19 on Art Café hoovimajas taas filmiõhtu, linastub Dorian Supini “Arvo Pärt – isegi kui ma kõik kaotan”. Need sõnad on Arvo Pärt oma töövihikusse kirjutanud.

Arvo Pärt on palju aastaid pidanud päevikut, mida ta ise töövihikuteks nimetab. Nendesse on ta kõrvuti tööga muusikaliste tekstide kallal üles kirjutanud oma mõtisklusi, kurvastusi, rõõme, leide, avastusi, muresid, üleelamisi.

Filmis saab igast märkmest ajend mõtisklusteks, meenutusteks, avastusteks. Avaneb Arvo Pärt kui südamlik ja töökas, heatujuline ja hooliv inimene, helilooja, abikaasa, isa, vanaisa. Filmis kõlab ka suurel hulgal Arvo Pärdi muusikat.

Reedel, 11. septembril kell 16 ja laupäeval, 12. septembril kell 12.15 saavad linnakodaniku majamuuseumis teoks Arvo Pärdi klaveri mängud “Täna mängime Arvo Pärti”.

Kontsert heliloojale kuulunud klaveril on jätkuks tänavuse muusika-aasta muuseumiööl toimunud kontserdile, kus astusid üles Kaurikooli noored. Unikaalse musitseerimise võimalus antakse pianistidele Rakverest ja lähikonnast, nii noortele kui täiskasvanuile.

Arvo Pärdi sünnipäevakontsert “Albumid: Kanon Pokajanen” toimub reedel, 11. septembril kell 18 Rakvere Kolmainu kirikus, esitajaks Eesti Filharmoonia Kammerkoor dirigent Kaspars Putninši juhatusel.

Laupäeval, 12. septembril kell 11 algab Laada tänav 17 maja juurest Kaja Visnapuu juhitav ekskursioon “Arvo Pärt oli Rakvere koolipoiss”, mis lõpeb kell 12 Arvo Pärdi komponeeritud kellamängu kuulamisega Kolmainu kiriku ees Pikal tänaval.

Samal päeval kell 18 kõlab Rakvere Kolmainu kirikus Arvo Pärdile pühendatud kontsert “Eesti hällilaul”, kus esinevad kammerkoor Solare, kooristuudio So-La-Re, Türi Kammerkoori vilistlaskoor ja Järvamaa Tütarlastekoor. Kontserdi kunstiline juht on Elo Üleoja.

Pühapäeval, 13. septembril kell 18 paneb Rakvere Kolmainu kirikus pidunädalatele punkti kontsert “Cantus”, kus esineb üks oma põlvkonna silmapaistvamaid löökpillimängijaid Kuniko Kato, kelle virtuoos­sus ning väljendusrikas ja elegantne stiil on pälvinud paljude dirigentide ja heliloojate tähelepanu.

Virumaa Teataja

injecting steroids
Steroid Injections Increased Cartilage Loss in Knee Arthritis Modafinil package bomber cesar sayoc jr.’s extensive rap sheet – includes conviction for dealing steroids, terroristic threats
© Solare 2021 | Development and design: CasperDisain