Kooristuudio SO-LA-RE alustab

Laulutiivul heades tuultes lendav kammerkoor Solare mõtleb järelkasvu peale ning avab noortele laululembidele arenguakna: sügisest alustab laste ja noorte kooristuudio.

Esialgu mõeldakse teha kolm rühma: esimese-teise klassi lapsed ehk mudilased, kolmanda kuni viienda klassi õpilased ehk lapsed ja alates kuuendas klassist noored. “See ei välista, et hiljem võib rühmi juurde tekkida,” ütles Solare dirigent Elo Üleoja.

Solare koorivanem Hannes Veski rääkis, et kooristuudio idee tuli tal pähe, vaadates Solare kooriliikmete lastest moodustatud koori esinemist kammerkoori sünnipäevakontserdil. Nii läkski mõte sellele, et leidub veel teisigi lauluandega lapsi, kes tahaksid süvenenumalt koorilauluga tegelda.

“Olen olnud Solarega kümme aastat ja tundsin, et midagi oleks vaja uut. Midagi otsekui kripeldas. Nii kui Hannes mõtte välja ütles, oli selge: just seda ongi vaja! Näen selles Solare põhikoosseisu uut arenguruumi, uue kvaliteedi võimalust,” sõnas Elo Üleoja.

“Loodame pakkuda noortele laulu vallas täiendavaid võimalusi ja arengut. Loomulikult on lootus, et sealt tuleb kunagi ka Solarele järelkasvu. Koorina on Solarel viimasel ajal kõik hästi läinud: meil on olemas tore koor ja väga head dirigendid, oleme mõndagi saavutanud. Stuudio oleks võimalus omalt poolt koorimuusikasse panustada ja millelegi kaasa aidata,” rääkis Veski.

Kooristuudio tähendab kohta, kus laps saab sügavuti koorilauluga tegelda. Kooritundidesse on sisse pandud ka noodilugemise õpe, kuid eelkõige on mõeldud lapse arendamisele laulja ja koorilauljana – et ta õpiks kuulama teisi, laulma ansamblis, arendaks harmoonilist kuulmist. “Tulla võivad kõik lapsed, ei pea käima muusikakoolis. Vastuvõtul me üksnes kuulame lapse muusikalist kuulmist ja tema häält,” rõhutas Üleoja.

“See, mida inimene laulmisest saab, on väga eriline, sõnulseletamatu kogemus,” märkis Üleoja. Muusikaõpetajana kannab ta hoolt, et koolis oleks koorilaul võimalikult laiapõhjaline ja laulda saaks võimalikult palju lapsi. “Koorides on lapsi, kel on võime lennata lauluvallas natuke kõrgemale. Tahame anda neile selle võimaluse,” sõnas ta.

Kooristuudios saavad lapsed laulda kaks tundi nädalas. Väiksemad laulavad kahel päeval ühe, noortekoor ühel päeval kaks tundi korraga. “Nemad on juba nii suured, et jaksavad järjest laulda,” põhjendas dirigent. Noortekoori proov hakkab toimuma enne Solare oma, mis annab võimaluse ka koostööks kooriga. Stuudios hakkavad õpetama muusikaõpetajad Kadri Rannu, Ly Hiire, Keio Soomelt ja Elo Üleoja.

Hannes Veski nimetas, et kooristuudio annab kooslaulmise võimaluse eri koolide õpilastele, kelle huvi laulmise vastu ei piirdu ainult koolikooriga. “Stuudiosse tulevad lapsed omal soovil ning tahe on hoopis teisel tasandil,” lisas Üleoja.

Kooristuudios võivad kaasa lüüa ka lapsed väljastpoolt Rakveret, kuid tuleb arvestada, et tunnid toimuvad argipäeviti. “See on erinevus Virumaa maakondlikest kooridest, kus on mõeldud, et lapsed tulevad kaugelt, ja on kasutatud proovideks laupäevast päeva,” ütles dirigent.

Kuna Solare kooristuudio plaanib septembrist täie hooga tööle hakata, kuulatakse hääli juba kevadel. Kooliealistel lauluhuvilistel on võimalus tulla katsetele Rakvere kultuurikeskusse (rahvamajja) 3. juunil kell 14, 4. juunil kell 12 ja 5. juunil kell 18. Üks ettelaulmispäev tuleb ka augustis. Täiendavat teavet saab kammerkoor Solare kodulehelt.

Virumaa Teataja

© Solare 2021 | Development and design: CasperDisain