Kammerkoorid toovad Rakveresse ja Paidesse armastuseusu

Rakvere kammerkoor Solare ja Tallinna Kammerkoor sisustavad muusikaga teise advendi, andes 4. detsembril ühiskontserdi “Mina usun armastust” kell 14 Rakvere Kolmainu kirikus ja kell 18 Paides Püha Risti kirikus.

Kahe koori ühisesituses kõlab kontserdi nimilaul, mille on Anna Haava tekstile loonud Kadri Hunt. Koos lauldakse ka Hiiumaalt pärit vaimulikku rahvaviisi “Mu süda, ärka üles”. Koore juhatavad Elo Üleoja ja Aivar Leštšinski.

Tallinna Kammerkoori sünniajaks loetakse aastat 1962, mil helilooja Uno Naissoo algatusel loodi heliloojate liidu eksperimentaalkoor.

Nimes kasutati nii eksperimentaalkoori kui ka kammerkoori nimetust. Tegemist oli esimese kammerkooriga Baltimaades ja kogu endises Nõukogude Liidus.

Tallinna Kammerkoori nime all tuntakse koori 1970. aastatest. Kui eksperimentaalkooris olid lauljaiks ainult kutselised muusikud, siis praegune Tallinna Kammerkoor on valdavalt harrastajate päralt, kellele on iseloomulik huvi esitada kvaliteetkoorimuusikat.

Solare asutati 1977. aastal segaansamblina, mis kasvas kammerkooriks aastal 1981. Omaaegse Rakvere KEKi taidluskollektiivi repertuaar muutus aja jooksul nõudlikumaks ning nüüdseks on Solarest kujunenud kunstiliselt ambitsioonikaim koor Rakveres.

Mõlemal kooril oli algusaastail repertuaaris oluline koht kergel muusikal. Heliloojate liidu eksperimentaalkoori esitatud eesti heliloojate uudisloomingu hulgas oli levimuusikat ja džässi, lisaks ka välismaise levimuusika klassika kooriseadeid.

Kammerkoor Solare omakorda tegutses algusaastail just kergemuusikakoorina. Viimase kümne aasta jooksul aga pole olnud mingi haruldus, et Solare on mõne uudisteose esmaettekandja. Koori repertuaari on täiendanud oma lauljadki: Kristo Matson, Jaanus Nurmoja ja Lembit Kopso.

© Solare 2021 | Development and design: CasperDisain