Juhtkiri: Solare soleerib

Eestlased on teada-tuntud laulurahvas ja koorilaul on meile emapiimaga kaasa antud. Laupäeval kuulutas Eesti Kooriühing Estonia kontserdisaalis välja koori- ja puhkpillimuusika aastapreemiad. Aasta parima koori tiitli pälvis Rakvere kammerkoor Solare, mille dirigent Elo Üleojale anti ka aasta koorijuhi-muusikaõpetaja tiitel.

Nii on meil põhjust rõõmustada ja uhkust tunda, et meie maakonnalinna koor taolise tunnustuse osaliseks sai. Solarel täitus eelmisel aastal 35 lauluaastat ja väärikas iga tõi tunnustust ka rahvusvahelisel areenil. 26. rahvusvahelisel Praha koorifestivalil Praga Cantat Tšehhis saadi folkloori kategoorias 1. koht ja kulddiplom, segakooride kategoorias kulddiplom, auhind parima kohustusliku laulu esituse eest ja eriauhind kava eest. Ja ka XII Eesti kammerkooride festivalil saavutatud B-kategooria 3. koht jääb eelmisse aastasse.

Arvukate esinemiste ja võistlemiste kõrval jõudis Solare eelmisel aastal üllitada ka CD. Ühe koori puhul on plaadi väljaandmine pigem erakordne ja harv kui tavapärane sündmus. Plaat “Looda ja armasta” annab 13 looga ülevaate koori loomusest.

Plaadile on valitud läbilõige koori viimase kolme aasta lauludest. Põhirõhk on eesti muusikal: Tormis, Saar, Pärt, Tobias, Kreek, Oja ja Nurmoja. Välismaist esindavad vaimulikud palad, autoriteks Bartholdy, Tšaikovski ja Kedrov.

Tunnustamist väärib ühe koori puhul ka selle liikmete võimekus luua originaalmuusikat, mida on edukalt teinud Jaanus Nurmoja.

Kui algaastail oli tegemist kergemuusikakollektiiviga, siis nüüdseks on kasvõi plaadile jõudnud lugusid arvesse võttes kujunenud Solarest Lääne-Virumaa kooride hulgas kõige komplitseeritumat repertuaari esitav ning kunstiliselt ambitsioonikaim kooslus.

Ühe koori puhul on oluline eestvedaja ja innustaja dirigent. Tunnustuse pälvinud kammerkoori Solare tunnustatud dirigent Elo Üle­oja jõuab palju. Ta töötab Rakvere reaalgümnaasiumis muusikaõpetaja ja viie koolikoori dirigendina, juhatab veel ka Kirderanniku koori ja meeskoori Kaevur. Ka Solare abidirigent Keio Soomelt rakendab oma võimeid mitmel rindel.

Virumaa Teataja soovib Solarele jätkuvat edu ja tuult tiibadesse.

Virumaa Teataja

© Solare 2021 | Development and design: CasperDisain