Koor Muusika Intranet
 
 
est |  eng | 

Solare ilmutas kuus pühendusteost

Kammerkoor Solare soovib, et kaunist ja põnevast muusikast, mis heliloojad talle loonud, saaksid osa teisedki koorid. Kuus teost ilmus noodikogumikuna “Pühendusega Solarele”.

Kogumik “Pühendusega Solarele”, mille koostamine võeti ette seoses Solare 40. sünnipäevaga, sisaldab kuut segakooride teost, mis Solarele pühendatud või mille on koor heliloojalt tellinud.

Kõiki neid kooriteoseid on Solare vähemalt korra ette kandnud. Juubeliaastal plaanitakse palad taas kuulajate ette tuua. Kõik pühendusega teosed, mille seas suurvormegi, kaante vahele ei mahtunud, aga saavad avalehel ära nimetatud.
Solare dirigendi Elo Üleoja sõnul sisaldab kogumik tõsist koorimuusikat. “See pole meelelahutusmuusika. Tegemist on väga heade ja mõtestatud tekstidega, olgu siis ilmalikku või vaimulikku laadi. Need on suurepärased teosed, mis üllatavad – näed lugu mõne aasta pärast hoopis teistsugusena,” rääkis ta.
Esimene pühendusteos pärineb Kristo Matsonilt aastast 2009. “Ta laulis siis meie kooris ja tema abikaasa Marge Matson oli siis meie teine dirigent. Käisime Norras Bergenis Griegi festivalil. Kristo rääkis, et sai impulsi seal kõlanud Skandinaavia tänapäeva muusikast,” meenutas Elo Üleoja.
Koorile on pühendatud Jaanus Nurmoja “Sanctus”, samuti Mart Siimeri “Sajandi lähedus”. “Mart tuli, noot oli näpus. Kui suvel oli võidupüha tähistamine, kandsime Rakvere kirikus selle esimest korda ette,” meenutas Solare koorivanem Margus Lehtpuu. Viimati kanti laul ette Rakvere kirikus Eesti 100. sünnipäeval.
Helilooja Mart Siimer rääkis, et lähtus Eesti 100. sünnipäevaks koorilaulu “Sajandi lähedus” luues soovist, et seda laulaks Rakvere kollektiiv, ning teadmisest, et Solare on võimekas koor. “Viis oli mul juba olemas, kui küsisin ammuselt tuttavalt Elo Üleojalt, kas koorile sobiks üks neljahäälne laul. Ta arvas, et sobib,” lausus helilooja, kelle sõnul on kogumiku teised lood palju keerulisemad.
Pärt Uusbergi “Taevas kõliseb rohekaid tähti” sai Solare kingituseks kooriühingult. “Kui saime aasta kooriks, oli kingituseks, et saime tellida teose ühelt heliloojalt,” selgitas Margus Lehtpuu.
Dirigent Elo Üleoja ütles, et Andres Lembalt ja Kadri Hundilt telliti suurematele koosseisudele mõeldud teosed, kuhu sai kaasata kooristuudio So-La-Re lapsi, Arvo Pärdi juubelikontsertideks.
Kõik kaante vahele pandud palad on Margus Lehtpuu ja Elo Üleoja hinnangul koorile parajad pähklid. “Mõned tunduvad lühemad ja lihtsamad, aga helikeelelt on nad nõudlikud. Eks nad kompavad koori piire,” arutles Lehtpuu. “Kõik omamoodi keerulised. On, mille kallal töötada,” sõnas Elo Üleoja. “
“Sanctust” olemegi ainult ühel hooajal ette kandnud. See on ikka üsna komplitseeritud tükk. Matsoni “Ave Mariaga” saab ka alati tublisti vaeva näha ja uuesti harjutada. Mart Siimeri lugu on ehk kõige lihtsam õppida, aga Pärt Uusberg on krõbe. Kadri Hundi viie-kuueminutiline paljuhäälne “Pühad”, kus on kasutatud kolme koori, on vormilt keerukas. Selle, samuti Andres Lemba “Karjase pühapäeva” rütmiline kokkuajamine on paras hookuspookus,” selgitas dirigent.
Koori 40. sünnipäeva aasta jooksul jõuavad kooriteosed kogumiku kaante vahelt kuulajateni ühe- või mõnekaupa kontserdikavadesse pikitult. “Hetkel töötame Pärt Uusbergi lauluga, mida soovime esitada emakeelepäeva kontserdil 14. märtsil Põlvas segakooride liidu korraldatud kontserdil,” sõnas Elo Üleoja. Nii keerukat – ent koorivanema ja dirigendi hinnangul mitte võimatut – ülesannet, kui oleks teoste ettekandmine ühel kontserdil, Solare esialgu ette ei võta. “Kui oleks harjutatud neid kõiki, suudaksime ära laulda küll, aga sel hooajal me pole seda eesmärgiks võtnud,” ütles Üleoja.
See, et koorile teoseid pühendatakse, on lauljatele ja dirigendile hästi oluline. Et neid on märgatud ja tahetud just neile midagi luua. “See on ikka väga hea tunne. Nüüd on ka hea tunne, kui trükis on valmis,” kinnitas Elo Üleoja. “Loodame, et teosed levivad. Selle üle on hea meel Solarel ja heliloojatel, kui neid esitama hakatakse,” sõnas Margus Lehtpuu.
“Need on äärmiselt õnnestunud teosed, mida võiksid esitada väga head koosseisud. “Pühad” ongi maikuus plaanis ette kanda ka Tallinna suurte kollektiividega – aasta kooriga Collegium Musicale ja ehk Ellerheina kooriga,” ütles Üleoja.
Kogumikku “Pühendusega Solarele” trükiti 100 eksemplari. “Kingime neid tuttavatele kooridele ja dirigentidele,” lausus Margus Lehtpuu. Osa noodiraamatuid antakse Rakvere linnale, et neid oleks võimalik kinkida muusikahuvilistele külalistele, muist pannakse müüki. Kui huvi peaks osutuma suureks, tehakse teinegi trükk.
KOGUMIK
* Kristo Matson / vaimulik tekst “Ave Maria” (2009)
* Jaanus Nurmoja / vaimulik tekst “Sanctus” (2011)
* Pärt Uusberg / Viivi Luik “Taevas kõliseb rohekaid tähti” (2014)
* Kadri Hunt / Böömimaa vennad “Pühad” (koos kooristuudioga So-La-Re, 2015)
* Andres Lemba / rahvakoraal “Karjase pühapäev” (koos kooristuudioga So-La-Re, 2015)
* Mart Siimer “Sajandi lähedus” (koor, klaver 2015)
 
Virumaa Teataja 06.03.2018
Sisukaart| Koor Uudised Solare ilmutas kuus pühendusteost
Kammerkoor Solare | Telefon: +372 5110225 | E-post: info at solare dot ee | Facebook